Jak na domácí čokoládu

Právě před rokem se nám konečně povedlo stvořit lahodnou a čokoládu. Dnes jsme se po delší odmlce k čokoládování vrátili. A tentokrát vám přinášíme nejen spoustu fotek, nad kterými se sbíhají sliny, ale taky náš několikrát vyzkoušený recept jak na to.

Chuť a konzistenci domácí čokolády může být pro mnohé nezvyklá. Značně se liší od čokolád kupovaných. Čokoláda podle našeho receptu mi nejvíc ze všeho připomíná ledovou čokoládu. Nejlépe se jí daří v lednici v krabičce. Nádherně se rozplývá na jazyku a má plnou, sametovou čokoládovou chuť s lehkým podtónem kokosu. Jedinou její nevýhodou je, že u nás nevydrží zpravidla víc jak dva dny (a i to se musíme držet a chodit kolem lednici velikým obloukem).

Výroba domácí čokolády
Dáte si?

Všechny suroviny jsou běžně dostupné. Základní suroviny (kakaová hmota, kakaové máslo) objednáváme přes internet v jedné české čokoládovně. Zbytek seženete v každém větším obchodě nebo v obchůdcích se zdravou výživou.

Kakaová hmota k výrobě domácí čokolády
Kakaová hmota
Kakaové máslo k výrobě domácí čokolády
Kakaové máslo

Suroviny

100 g kakaové hmoty

80 g kakaového másla

20 g kokosového oleje lisovaného za studena

2-3 lžíce kokosového sirupu (může být i agávový či jiný sladký sirup)

1 vanilkový lusk

špetka soli (výborná je jemná růžová himalájská)

Sladidlo, sůl a vanilka
Sladidlo, sůl a vanilka

Postup

Kakaové máslo a kakaovou hmotu nasekáme na menší kousky a rozpouštíme ve vodní lázni. Voda by neměla vařit a teplota rozpouštěných surovin by neměla překročit 42 °C. Tak se nezničí zdraví prospěšné látky, které jsou v čokoládě obsažené. Kokosový olej přidáme, až máme rozpuštěné kakaové máslo s kakaovou hmotou.

Rozpouštění čokolády
Čoko podstata

Misku odstavíme z vodní lázně a vmícháme sůl, vanilku (vyškrábneme vnitřek vanilkového lusku) a sladidlo (kokosový nebo jiný sirup). Důkladně promícháme, aby se vše dobře propojilo.

Rozpouštění čokolády
Pozvolné rozpouštění

Dalším krokem, který ale můžeme vynechat, je temperování. Čokoláda při něm získává svou specifickou strukturu a lesk. Při temperování čokoládu napřed zahřejeme na vyšší teplotu, v našem případě max. 42 stupňů. Pak za stálého míchání zchladíme na 27 °C. Osvědčilo se nám přelít čokoládu do větší skleněné mísy a míchat do zchladnutí. Potom čokoládu zase zahřejeme, ale tentokrát už jen na 33 °C.

Výroba domácí čokolády
Chlazení
Zahřátí

Teď už jen stačí nalít hotovou čokoládu do formiček a vložit do mrazáku. Většinou stačí na 15 minut.

Formičky na domácí čokoládu
Připravené formičky

Samotná čokoláda je vynikají, ale my si ji rádi vyšperkováváme přidáním koření, oříšků a sušeného ovoce. Mezi naše nejoblíbenější kombinace patří: skořice, sůl a pistácie, kokos a mandle, maliny a borůvky, višně. Používáme ovoce sušené mrazem, které zůstává hezky křupavé a chutná skoro jako to čerstvé.

Sušené ovoce a mandle
Sušené ovoce a mandle

Příprava sice vypadá náročně a zdlouhavě, ale dá se v klidu zvládnout i v jednom člověku s „velmi nápomocným“ skoro dvouletým kuchtíkem 🙂

Domácí čokoláda ve formičkách
Před ztuhnutím

Přejeme vám proslazený den plný příjemných, nejen čokoládových, zážitků

P.S.: Další skvělé recepty a tipy na domácí čokoládování najdete tady.

Čokoládové pohlazení
Čokoládové pohlazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *