Podzimní restart

Tři generace žen, druhá polovina října a jedna chalupa v malinkaté vesničce na jihu Čech. Zpomalení, soulad s přírodou a bytí tady a teď. To byl můj podzimní restart.

Touha zvolnit tempo, víc odpočívat a snít mě provází každým podzimem. Dřív se to však zdálo naprosto nemožné. Ovšem na rodičovské dovolené se často dějí zázraky. Přála jsem si strávit na naší chalupě dva týdny v kuse. Co máme naši malou princeznu, jsem tam dost často, ale zatím se mi nepodařilo sehnat parťáka na celé dva týdny. Až teď. Moje mamka, která toho normálně moc nenaodpočívá a stále je v jednom kole, už taky nutně potřebovala změnit prostředí a při jednom našem rozhovoru mi na moji nabídku dvoutýdenního restartu kývla.

Včelí království

Stačilo už jsem sbalit věci, napěchovat auto a nechat se odvézt mým milovaným mužem do naší jihočeské oázy. Balení bylo trochu peklo, ale odměna stála za to. Stačil víkend a já byla konečně zas schopná zpomalit, zastavit se a vidět ty malé zázraky, které se kolem nás dějí každý den.

Jabloně u polňačky

První týden nečekaně dorazilo opožděné babí léto. Vychutnávaly jsme si slunce plnými doušky. Chodila jsem po zahradě v krátkých šatech a do bosých nohou mě příjemně chladila vlhká zem. Zlatavé světlo lákalo ke snídáním a obědům pod širým nebem, stejně jako k opečovávání zahrady, tvoření a focení.

Tvoření

Druhý týden se připomněl postupující podzim. Barevné listí se snášelo ze stromů za radostného smíchu naší maličké a jejího volání: „prší listí“. Nebe se často zatáhlo ocelovou šedí a vítr s sebou nesl příslib zimy. Zahrada se připravovala na dlouhý spánek a my se jí snažily pomoct. Radovaly jsme se nejen z jejího barevného listového hávu, ale taky z ještě stále kvetoucího záhonů a růží.

Náš květinový poklad

Jakmile začal padat soumrak, zapálily jsme svíčky v lucernách a zahrada se tak proměnila v ještě magičtější místo. Byl to náš každodenní rituál, stejně jako zapalování svíček v chalupě. Po celém odpoledni venku jsme se těšily na teplo kamen a porci horké dýňové polévky.

Magie soumraku

Vaření na kamnech a stejně tak pečení v nich je pro mě velkou radostí, na kterou se vždy moc těším. Plotna je veliká a dá se vařit mnoho jídel naráz. A pečou samy. V elektrické troubě se mi ještě nikdy nepodařila tak vynikající kachna na medu nebo krásná, voňavá bábovka pečená ve staré keramické formě.

Oblíbená dýňovka

Vždycky říkám, že naše chalupa se nachází v jiném časoprostoru. Čas tu plyne jinak, hodiny se zdají delší a bohatší. Člověk se tu snadno naladí na rytmus přírody, která ho obklopuje. Podzim je tu zářivý, svěží a pomalu plynoucí. Bylo nádherné se ráno nikam nehnat, zatopit v kamnech a počkat, než se místností rozlije příjemné teplo. U toho postavit vodu na čaj a v klidu připravovat snídani. Stejně jako večer poklidit nářadí na zahradě, odnést k ohništi ostříhané větvě, vzít malou za ruku a jít zapálit svíčky, zatímco babi v chalupě zatápěla.

Sůva

Když malá večer usnula, čas patřil mě a mojí mamince. Tolik jsme toho doháněly. Povídaly jsme si o našich životech, našich radostech a trápeních, sdílely jsme společné vzpomínky. Dívaly jsme se na filmy, protože dřív jsme na to neměly čas, nebo jsme si ho spíš neuměly najít. Nebo jsme jen mlčky četly knížku či luštily křížovku s příjemným pocitem, že ta druhá je tu s námi. Byl to velmi léčivý čas pro náš vztah matky a dcery.

Plamínky

Ty dva týdny byly dlouhé i krátké zároveň. Rozhodně však byly plné zážitků, sdílení, radosti, pohody a vděku. Pokud taky cítíte, že potřebujete zpomalit, udělejte to. Ať už o víkendu (teď nás navíc čeká jeden prodloužený), nebo jen po příchodu z práce. Jděte se projít ven, nalaďte se na pomalý a klidný tep podzimu a nechte ho, ať vás prostoupí. Běžte sami nebo s rodinou, či s někým, s kým byste rádi strávili čas.

Krásy podzimu

Po příchodu domů si zapalte svíčku, udělejte si šálek čaje s medem a jen odpočívejte. Vzpomínejte, sněte, vyprávějte si příběhy a užívejte si nádherného, klidného podzimního času.

Zářivý říjen v zahradě

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *